Festiwal zrzeszony w Europejskim Związku Muzyki Dawnej

Maj z Muzyką Dawną

Festiwal Maj z Muzyką Dawną jest jednym z nielicznych festiwali muzyki dawnej na Dolnym Śląsku. Jest organizowany nieprzerwanie od 1992 r. Podstawowym założeniem Festiwalu jest promocja zespołów i wykonawców zajmujących się muzyką od Średniowiecza do Baroku. Tym samym jest to jeden z nielicznych w Polsce festiwali systematycznie zapraszający młodych adeptów oraz profesjonalnych muzyków zajmujących się muzyką dawną, dając im możliwość koncertowania w odpowiednich warunkach, przed liczną i wyrobioną publicznością. Ponadto występy zespołów zawodowych gwarantują ciekawy, a nieraz unikalny w swym charakterze, program muzyczny. Jest on często związany z bogatymi zbiorami muzycznymi - włoskiego Renesansu i niemieckiego Baroku - Biblioteki Muzycznej Uniwersytetu Wrocławskiego i Ossolineum.

Na koncertach tegorocznergo Festiwalu wystąpią najlepsze polskie zespoły profesjonalne zajmujące się wykonawstwem muzyki dawnej. Zespoły w większości występują w strojach z epoki, a koncerty odbywają się w zabytkowych wnętrzach, odpowiadających epoce wykonywanego repertuaru.

Festiwal adresowany jest przede wszystkim do melomanów w każdym wieku. Festiwal oglądają również władze miasta i województwa, dziennikarze, pracownicy wyższych uczelni. U takiej publiczności cieszy się bardzo dużą popularnością. Festiwalowe koncerty gromadzą ok. 2000 widzów.

W dotychczasowych edycjach Festiwalu wzięli udział muzycy m.in.: z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Estonii, Francji, Izraela, Włoch, Czech, Japonii, Szwajcarii, Ukrainy. Wrocław gościł m.in.: studentów Akademii Muzycznych z Poznania, Krakowa i Warszawy oraz zespoły dziecięce i młodzieżowe ze Świeradowa Zdroju (grupa Rocal Fuza), Mikołowa (Capella Nicopolensis), Zabrza (zespół Allegro) i Gdyni (grupa Pressus), a także Simona Standege'a (brytyjski wirtuoz w grze na skrzypcach barokowych) oraz prof. Ulrike Engelke (niemiecka wirtuozka w grze na flecie - traverso), Le Concert Brise - (Francja), Il Cenacolo della Chimera - (Włochy), Orkiestrę Kameralną Antichi Strumenti (Francja), Bozen Baroque Ensemble (Włochy). Z zespołów polskich gościliśmy w poprzednich edycjach m.in. Ars Nova, Il Tempo, Collegio Antico, Dekameron, Capella Medi Aevi, Consonanza, Klub Świętego Ludwika.

© ASK Wagant 2010 - 2017